Driftvägen avspärrat efter befarad gasläcka

Polisens bombrobot fick kallas in under dagen för att transportera bort en läckande gasflaska från en lokal på Driftvägen, Arlanda.

Larm om en läckande gasoltub kom vid 14.30-tiden från en lokal på Driftvägen på Arlanda. Av säkerhetsskäl spärrades ett område på 300 meter av och polisens bombrobot kallades in för att transportera bort flaskan. Men vid 16-tiden när flaskan skulle transporteras bort upptäckte an att det rörde sig om en vattenläcka istället och polis avslutade sin insats uppger Expressen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.