Foto: Magnus Granhagen

Dramatiskt när Skånela föll

Skånela förlorade hemma mot OV Helsingborg på söndagen.

Det var nära en poäng för Skånela mot OV. Trots underläge stora delar av matchen fick man chansen med ett frikast vid slutsignalen. Men muren stoppade skottet och OV tog samtliga poäng med sig ner till Skåne. I paus ledde gästerna med 13-9. I och med förlusten är Skånela kvar på negativ kvalplats.

Målen
Kou Aune 7, Tenggren 5, Vojbacke 3, Forsberg 2, Wiberg, Olofsson, Huusko Smeds, Swahn, Kardell

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Sport Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Sport Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Sport Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Sport Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.