Foto: Genrebild

Drabbades av fälg- och däckstöld i P-garage

En resenär som kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte att hans bil var utan hjul och fälgar i ett av Arlandas garage.

Daniel, 37, reste från Arlanda och ställde sin bil i ett av Arlanda P-garage som har både kameraövervakning och väktarrondering. Men när han kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte dem att bilen stod på pallar och att däck samt fälgar saknades, skriver Aftonbladet:
– Någon eller några hade stulit mina däck och fälgar. Jag blev chockad, man tror inte att det ska hända när man bokar ett kameraövervakat garage, säger Daniel till tidningen.

Nu vill han få Swedavia att ta del av ansvaret men hittills har responsen varit noll. Enligt ett mail som Swedavia skickat till Daniel så skiljer sig inte Swedavias parkering från parkeringsområden i samhället i övrigt. Något som Daniel har svårt att köpa:
– Jag trodde att de skulle ta sitt ansvar och ersätta mig för det försäkringen inte kommer att täcka, men de vill inte stå för någon del överhuvudtaget. De har sålt mig en tjänst som de inte har levererat till fullo, fortsätter han enligt Aftonbladet.

Att någon lyckas stjäla fyra hjul utan att någon märker det är något som är svårt att förstå. Den totala summan för att ordna nya hjul och fälgar uppskattas till 30-35 000 kronor. Swedavia hänvisar Daniel till Polisen och försäkringsbolag. Efter händelsen har man även ökat antalet ronderingar i garaget. Swedavia bekräftar även för Aftonbladet att fler brott av samma typ skett i garaget, men man ska ändå känna sig säker när man ställer bilen där, uppger presschefen Robert Pletzin för tidningen.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.