Foto: Genrebild

Drabbades av fälg- och däckstöld i P-garage

En resenär som kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte att hans bil var utan hjul och fälgar i ett av Arlandas garage.

Daniel, 37, reste från Arlanda och ställde sin bil i ett av Arlanda P-garage som har både kameraövervakning och väktarrondering. Men när han kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte dem att bilen stod på pallar och att däck samt fälgar saknades, skriver Aftonbladet:
– Någon eller några hade stulit mina däck och fälgar. Jag blev chockad, man tror inte att det ska hända när man bokar ett kameraövervakat garage, säger Daniel till tidningen.

Nu vill han få Swedavia att ta del av ansvaret men hittills har responsen varit noll. Enligt ett mail som Swedavia skickat till Daniel så skiljer sig inte Swedavias parkering från parkeringsområden i samhället i övrigt. Något som Daniel har svårt att köpa:
– Jag trodde att de skulle ta sitt ansvar och ersätta mig för det försäkringen inte kommer att täcka, men de vill inte stå för någon del överhuvudtaget. De har sålt mig en tjänst som de inte har levererat till fullo, fortsätter han enligt Aftonbladet.

Att någon lyckas stjäla fyra hjul utan att någon märker det är något som är svårt att förstå. Den totala summan för att ordna nya hjul och fälgar uppskattas till 30-35 000 kronor. Swedavia hänvisar Daniel till Polisen och försäkringsbolag. Efter händelsen har man även ökat antalet ronderingar i garaget. Swedavia bekräftar även för Aftonbladet att fler brott av samma typ skett i garaget, men man ska ändå känna sig säker när man ställer bilen där, uppger presschefen Robert Pletzin för tidningen.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.