Foto: Genrebild

Drabbades av fälg- och däckstöld i P-garage

En resenär som kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte att hans bil var utan hjul och fälgar i ett av Arlandas garage.

Daniel, 37, reste från Arlanda och ställde sin bil i ett av Arlanda P-garage som har både kameraövervakning och väktarrondering. Men när han kom hem från semestern tillsammans med sin familj upptäckte dem att bilen stod på pallar och att däck samt fälgar saknades, skriver Aftonbladet:
– Någon eller några hade stulit mina däck och fälgar. Jag blev chockad, man tror inte att det ska hända när man bokar ett kameraövervakat garage, säger Daniel till tidningen.

Nu vill han få Swedavia att ta del av ansvaret men hittills har responsen varit noll. Enligt ett mail som Swedavia skickat till Daniel så skiljer sig inte Swedavias parkering från parkeringsområden i samhället i övrigt. Något som Daniel har svårt att köpa:
– Jag trodde att de skulle ta sitt ansvar och ersätta mig för det försäkringen inte kommer att täcka, men de vill inte stå för någon del överhuvudtaget. De har sålt mig en tjänst som de inte har levererat till fullo, fortsätter han enligt Aftonbladet.

Att någon lyckas stjäla fyra hjul utan att någon märker det är något som är svårt att förstå. Den totala summan för att ordna nya hjul och fälgar uppskattas till 30-35 000 kronor. Swedavia hänvisar Daniel till Polisen och försäkringsbolag. Efter händelsen har man även ökat antalet ronderingar i garaget. Swedavia bekräftar även för Aftonbladet att fler brott av samma typ skett i garaget, men man ska ändå känna sig säker när man ställer bilen där, uppger presschefen Robert Pletzin för tidningen.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.