Döms till fängelse för grov narkotikasmuggling

En man som försökte smuggla in 5,6 kilo cananbis via Arlanda döms till fängelse i två och ett halvt år.

En man som anlände med ett plan från Barcelona i oktober hade med sig 5,6 kilo cannabis i en väska. Han ertappades i tullen och greps. Mannen hävdade att han behövde cannabis för eget bruk eftersom han inte mår bra och att cannabis är dyrt att köpa i Sverige. I samband med kontrollen hävdar mannen att han inte visste vad det var för cannabis i väskan. Mannen ändrade alltså sin berättelse i rätten. Han förekommer tidigare för narkotikabrott i belastningsregistret och döms till 2,6 års fängelse för grov narkotikasmuggling. Mannen är folkbokförd i Värmland och innehar ghanesiskt medborgarskap.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.