Döms till fängelse för grov narkotikasmuggling

En man som försökte smuggla in 5,6 kilo cananbis via Arlanda döms till fängelse i två och ett halvt år.

En man som anlände med ett plan från Barcelona i oktober hade med sig 5,6 kilo cannabis i en väska. Han ertappades i tullen och greps. Mannen hävdade att han behövde cannabis för eget bruk eftersom han inte mår bra och att cannabis är dyrt att köpa i Sverige. I samband med kontrollen hävdar mannen att han inte visste vad det var för cannabis i väskan. Mannen ändrade alltså sin berättelse i rätten. Han förekommer tidigare för narkotikabrott i belastningsregistret och döms till 2,6 års fängelse för grov narkotikasmuggling. Mannen är folkbokförd i Värmland och innehar ghanesiskt medborgarskap.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.