Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Döms till fängelse efter frontalkrock

En man från kommunen döms efter att ha orsakat en frontalkrock i Rosersberg sommaren 2018.

Mannen som hade indraget körkort på grund av synfel satte sig ändå i bilen och körde ute i kommunen. Vid Hargsbro i Rosersberg gav han sig på en omkörning och krockade då med en annan bil som det färdades en kvinna i. Hennes bil voltade och hon ådrog sig allvarliga skador, hon fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. I domstolshandlingarna beskrivs omkörningen som ett ”självmordsförsök”.

Rätten anser att mannen varit medveten om att han inte får köra bil men ändå valt att göra det. Han har till följd av sitt agerande orsakat en person allvarliga skador och visat likgiltighet för andra människors liv och egendom. Han döms för vållande till kroppsskada till två månaders fängelse och ska till kvinnan betala 77 000 i skadestånd samt även betala skadestånd till försäkringsbolaget på 140 000 kronor. Bilägaren som var en kvinna frikänns från åtal gällande tillåtande av olovlig körning.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening