En man från kommunen döms efter att ha orsakat en frontalkrock i Rosersberg sommaren 2018.
Mannen som hade indraget körkort på grund av synfel satte sig ändå i bilen och körde ute i kommunen. Vid Hargsbro i Rosersberg gav han sig på en omkörning och krockade då med en annan bil som det färdades en kvinna i. Hennes bil voltade och hon ådrog sig allvarliga skador, hon fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. I domstolshandlingarna beskrivs omkörningen som ett ”självmordsförsök”.
Rätten anser att mannen varit medveten om att han inte får köra bil men ändå valt att göra det. Han har till följd av sitt agerande orsakat en person allvarliga skador och visat likgiltighet för andra människors liv och egendom. Han döms för vållande till kroppsskada till två månaders fängelse och ska till kvinnan betala 77 000 i skadestånd samt även betala skadestånd till försäkringsbolaget på 140 000 kronor. Bilägaren som var en kvinna frikänns från åtal gällande tillåtande av olovlig körning.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Ung & Student På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.