Två personer som stal en märstabos väska på COOP dömd till fängelse i som en del av en omfattande stöldturné.
En man och en kvinna begav sig ut på en omfattande stöldturné där tillvägagångssättet var att stjäla kunder väskor i samband med handel i matbutiker. I augusti 2018 stal de en väska på COOP i Märsta, de kom sedan över 20 000 kronor genom att ta ut pengar med märstabons kort. I den omfattande domen döms mannen och kvinnan till totalt 42 stölder med liknande tillvägagångssätt. Mannen döms till 3,6 år i fängelse och kvinnan i 4,6 år.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.