Ambulanshelikopter i samband med den aktuella olyckan i juni 2015Foto: MMS-Bild
Döms för påkörning av cyklist i Märsta
En man i 50-årsåldern döms för att ha kört på en cyklist förra sommaren.
Det var i juni 2020 som en man som körde bil i Arenberga körde på en cyklist, enligt åklagaren ska mannen ha gjort en vänstersväng utan att iaktta väjningsplikt gentemot mötande trafik. Han orsakade därmed olyckan som innebar att en cyklist ådrog sig fraktur på ryggkotor, blåmärken, skrapsår och sårskada i pannan.
Mannen som körde personbilen hävdade i rätten att han inte såg cyklisten och att han använde blinker, men vittnen gjorde gällande att föraren av bilen helt plötsligt svängde och att sikten var god. Rätten anser att det är bilisten som varit ouppmärksam och orsakat olyckan. Cyklistens fart spelar inte heller någon roll. Mannen döms för vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada, han ska betala 5000 kronor i dagsböter.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Nyheter Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Nyheter Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Nyheter Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Nyheter Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Nyheter Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Nyheter Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.