En man döms för att ha bland annat misshandlat och ofredat ett par i Sigtuna. Den dömde har bland annat slagit målsäganden med bajspåsar.
I ett rörigt fall döms en 34-årig man för två fall av olaga hot, skadegörelse och ofredande. Mannen ska bland annat ha misshandlat en sigtunabo på Hamngatan med bajspåsar. Enligt domen från Attunda tingsrätt inträffade misshandeln med påsar innehållande bajs och sten i juni i år. Flera andra händelser inträffade tidigare år. Under flera års tid ska den dömde ha hotat sigtunabon, mannen satte även upp en affisch utanför en krog i Sigtuna där det stod ”Tärningen är kastad, öga för öga, tand för tand, liv för liv, golare har inga polare”.
Dispyten mellan de två målsägandena och gärningsmannen kulminerade i somras då misshandeln ägde rum. Några dagar efteråt greps en av målsägandena misstänkt för anstiftan till grov misshandel på den som nu dömts. Målsäganden sitter även häktad för brottet i väntan på att rättegång ska tas vid. Med anledning av gärningsmannens psykiska hälsa så döms han inte till fängelse utan villkorlig dom, den brottslighet han gjort sig skyldig till motsvarar sex månaders fängelse. Han ska även genomgå drogavvänjande behandling. Målsägandena får 26 000 respektive 41 000 kronor i skadestånd.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.