Bilder från skräckgårdenFoto: Polisens förundersökningsmaterial

Döms för djurplågeri

En man döms för att ha utsatt 109 kor för lidande på en gård utanför Arlanda.

Det var i maj 2017 som det uppdagades att en kor och andra djur inte fick tillräckligt med mat och vatten på en gård utanför Arlanda. Länsstyrelsen kom dit på inspektionen och dokumenterade den så kallade ”Skräckgården”.

Nu har gårdsägaren dömts för djurplågeri. Enligt domen var det 109 nötkreatur som utsattes för lidande genom att de inte fick tillräckligt med foder och vatten, flera avled och många var kraftigt utmärglade. Utrymmena där djuren vistades var också undermåliga och det låg både döda djur och avföring bland de levande djuren. Gårdsägaren har inte nekat till att det förhåller sig som åklagare och länsveterinär gjord gällande men att han inte kan komma ihåg på grund av ett sjukdomstillstånd som han befann sig i.

Han döms nu för djurplågeri till villkorlig dom och ska även betala 5000 kronor i dagsböter.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening