Foto: Jamshid Jamshidi

Döms för attack mot parkeringsvakt

En man från Märsta döms för att ha attackerat en parkeringsvakt på Arlanda.

När mannen fick en P-bot såg han rött och började knuffa undan parkeringsvakten, uppemot 5-10 knuffar fick parkeringsvakten ta emot och situationen upplevdes som hotfull. Bakgrunden var att mannen som är folkbokförd i Märsta stod på an av- och påstigningsplats vid Terminal 5 och trots uppmaningar att lämna platsen så gjorde han inte det. Mannen döms nu till till dagsböter på totalt 2000 kronor för förgripelse mot tjänsteman. Händelsen inträffade i augusti förra året.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.