En 23-årig man döms för att ha åkt på taket på Arlanda Express från Stockholm till Arlanda och därefter ha misshandlat en tågvärd.
I december 2016 hoppade en man som då var 21 år gammal på Arlanda Express, men han satte sig inte i tåget utan klättrade upp på taket. Där blev han kvar hela resan till Arlanda där han hoppade av. Vid ankomst konfronterades han av en tågvärd. Det slutade med att tågvärden knuffades ner på marken och därefter fick motta slag och sparkar. När han sedermera skulle gripas av polis gjorde han motstånd och bet bland annat en polis i fingret.
Åklagare åtalade mannen för bland annat Egenmäktigt förfarande, våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd och brott mot järnvägslagen. Han döms till skyddstillsyn och dagsböter på 17 000 kronor.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.