Dömdes till livstids fängelse – Försatt på fri fot
Den man som tidigare i år dömdes för busshållsplatsmordet i Märsta har försatts på fri fot i väntan på att dom ska meddelas av hovrätten.
Svea hovrätt har försatt den man som dömdes för mord vid en busshållsplats i Märsta förra på fri fot. Detta sedan fallet hanterats i hovrätten, dom väntas under tisdagen. Mannen dömdes till livstids fängelse och ansågs av Attunda tingsrätt vara den person som på bilderna avlossar skott mot sitt offer.
Mannen kopplades till mordet även via DNA på patroner som hittats samt att den jackan som han har på sig fanns hos hans bror. Mannens telefon kopplades också upp i närheten av busshållplatsen vid den aktuella tidpunkten. Rätten ansåg inte att det fanns något som talade emot att det var mannen som var skytten. I mannens telefon hittades också konversationer och vapen och skjutningar.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.