Foto: Genrebild

Domare misshandlades under fotbollsmatch

En fotbollsdomare attackerades och misshandlades under en match i Sigtuna mellan Sigtuna IF och Bålsta Sanering FC. Matchen fick avbrytas: - Domaren blödde i munnen, säger Mats Gredemyr, i Bålsta Sanering FC vars spelare attackerade domaren.

Matchen mellan Sigtuna IF FK och Bålsta Sanering FC fick avbrytas efter att domaren attackerats och misshandlats ur en i bortalaget. Enligt vittnesuppgifter fick domaren ta emot ett knytnävsslag och en örfil rakt i ansiktet.

”Blödde i munnen”
Blodvite ska bland annat ha uppstått efter misshandeln. Mats Gredemyr, som sitter i styrelsen i Bålsta Sanering FC, berättar att spelaren hade fått rött kort och var på väg ut från planen – men av någon anledning gick tillbaka in på planen och gav sig på domaren.
– Jag såg inte själva händelsen för jag var på sidan om, men en av spelarna klanta till det med domaren och gav honom en handflata, säger Mats Gredemyr och fortsätter:
– Domaren blödde i munnen.

”Tar avstånd”
Med anledning av händelsen kommer man nu att lämna in en rapport till Upplans fotbollsförbund. Bålsta Sanering FC har även vidtagit åtgärder mot spelaren.
– Vi har beslutat för att stänga av honom på obestämd framtid, vi har nolltolerans mot sånt här. Man kan tycka att domaren är dålig och gjort felaktiga beslut men man rör inte en domare, vi tar fullt avstånd och står inte bakom det här någonstans

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.