Rättegången hölls i Attunda tingsrätt i SollentunaFoto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Dom mot 28-åringen meddelas 7 oktober

Domen mot den 28-årige mannen som körde ihjäl en 11-årig pojke meddelas 7 oktober, det står klart efter att rättegången genomförts under måndagen.

Under förhandlingen i Attunda tingsrätt var stämningen lågmäld när åklagaren inledde sitt anförande, rapporterar Aftonbladet. När ett larmsamtal från den åtalade mannen spelades upp lade han huvudet i händerna. Mannen hade tidigare dömts för trafikbrott och kopplades av polisen till Märstanätverket, men brottsutredningen visade inga bevis för att olyckan varit avsiktlig.

Mannen förklarade att han blev bländad av solen och försökte minska hastigheten innan olyckan skedde. Polisen beskrev platsen som kaotisk och misstänkte att Märstanätverkets närvaro påverkade vittnen, vilket försvårade utredningen. Domen meddelas den 7 oktober.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.