Foto: Swedavia/Victoria Ström

Dold uppgörelse om att inte bygga ut Arlanda

Det lär finnas en dold uppgörelse mellan regeringspartierna om att inte fatta beslut om Arlanda flygplats framtid avslöjar Dagens Nyheter på lördagen.

Dagens Nyheter avslöjar på lördagen att det finns en dold uppgörelse mellan regeringspartierna Socialdemokraterna och Miljöpartiet om att inte fatta beslut alls gällande Arlanda flygplats framtid. Sedan tidigare är det klart att utbyggnaden av Pir F och ett nytt bagagesystem pausas. När det gäller kommande bana 4 och eventuellt 5 så är det helt tyst enligt tidningen, som en del av den dolda uppgörelsen.

I uppgörelsen ingår också att skrota den sk ”Färdplan Arlanda” där representanter för näringslivet, flygbranschen och politiker suttit med. Regeringen kommenterar inte Dagens Nyheters uppgifter mer än att besluten rörande investeringar är ett ansvar för Swedavias ledning och styrelse. Näringsminister Ibrahim Bylans pressekreterare skriver i mail till DN att ”regeringen har förtroende för bolagets styrelse och ledning och delar deras bedömning”.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening