Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Döde terroristens barn till Göteborg

Den avlidne IS-terroristen Michael Skråmos sju barn har under onsdagen landat på Landvetter i Göteborg, därmed kommer Sigtuna kommuns socialtjänst inte att engageras i fallet.

märsta.nu kunde förra veckan rapportera om att den döde terroristen Michael Skråmos sju barn kunde hamna i Sigtuna kommun via Socialtjänsten i samband med att de landar på Arlanda. På onsdagen står det klart att de landat på Landvetter i Göteborg avslöjar Aftonbladet, därmed kommer Sigtuna kommun inte att engageras. Göteborgs socialtjänst uttalar sig inte om enskilda fall men sektorschefen i Göteborg Ing-Marie Larsson säger till Aftonbladet att de har beredskap och god kompetens för att hantera sådana händelser varje dag.
– När det kommer till föräldralösa barn handlar det om att se efter individens behov, vilka eventuella insatser den här individen har behov av, det kan handla om barn- och ungdomspsykiatri eller sjukvårdskontakter, säger Ing-Marie Larsson till tidningen.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.