En elev på en kommunal skola i kommunen anmälde skolan till Diskrimineringsombudsmannen efter att ha utsatts för sexuella trakasserier.
Eleven utsattes för sexuella trakasserier på skolan, bland annat hade det skrivits saker på elevens skåp och meddelanden skickade till sig av ett flertal andra elever. Skolan informerades och bland annat ska man haft möte med förövarna. Enligt eleven har dock inte trakasserierna upphört varpå en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO, gjordes.
Dock väljer DO att lägga ner ärendet sedan man fått in ett tillräckligt bra svar av skolan via kommunen. Det anses att skolan gjort vad de ska göra för att hantera problemet och eleven har även fått undervisning i mindre rum. Eleven har även fått ett eget schema och fått gå på lunch för att undvika de aktuella eleverna som låg bakom trakasserierna. Åtgärderna ska ha gett effekt samtidigt som eleven bytte skola 2018.
Nyheter Sigtuna har den högsta andelen skuldsatta invånare i Stockholms län. En 39-årig man i kommunen har en skuld på 312 miljoner kronor hos Kronofogden – en av de största enskilda skulderna i landet, rapporterar Newsworthy.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun höll den 5 maj ett trygghetsmöte på ICA Kvantum Märsta, tillsammans med butikens ledning, Liberalernas rättspolitiske talesperson Martin Melin samt kommunpolitikerna Pernilla Bergqvist och Lars Naur. Syftet var att diskutera den otrygga situation som råder i och omkring butiken.
Blåljus Under vecka 17 har polisen i Sigtuna kommun registrerat totalt 148 anmälningar om misstänkta brott. Av dessa rörde 89 brott som ska ha inträffat under veckan, medan övriga anmälningar avser händelser från tidigare tidpunkter.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.