Foto: Pressbild

DHL Expanderar med 50 elektriska fordon

DHL har nu infört de första 50 helt elektriska Ford E-Transit skåpbilarna i sin svenska verksamhet.

Dessa fordon markerar en expansion av DHL:s växande flotta av elektrifierade fordon och bidrar till företagets hållbarhetsmål som fokuserar på minskade koldioxidutsläpp samt skapandet av säkra och trygga arbetsmiljöer för både medarbetare och kunder.

De 50 Ford E-Transit skåpbilarna har skräddarsytts för att möta DHL:s specifika behov och kommer att bredda tillgången till hållbara transportlösningar som är anpassade för distributionsverksamheten.

Mikaela Gerdes, försäljningsansvarig Fleet på Ford Sverige, framhåller betydelsen av Ford E-Transit som ett val för DHL Express och poängterar fordonets mångsidighet och kapacitet att tillgodose olika företags behov. Den unika kombinationen av 25 olika varianter, hög lastkapacitet och lång elektrisk räckvidd har snabbt gjort Ford E-Transit till ett mycket eftertraktat elektriskt val.

För att underlätta övergången till en helt elektrisk fordonspark är etableringen av infrastrukturen och implementeringen av nya rutiner av avgörande betydelse. Thommy Hall, Vice President Operations på DHL Sverige, påpekar att ett nytt utbildningsprogram för förare av elfordon är en del av denna övergång. Programmet inkluderar tekniker för optimal körning, enpedalskörning, strategier för inbromsning och acceleration vid stoppljus och hastighetskontroll samt tekniker för att påverka energiförbrukningen. Resultaten har varit märkbara med betydande skillnader i räckvidd före och efter utbildningen, vilket illustrerar betydelsen av sådana initiativ för att optimera användningen av elektriska fordon.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.