Branden på en återvinningsanläggning i Rosersberg var juni månads mest klickade.Foto: Insändarbild

Detta läste vi i juni

Juni är till ända, har du missat någon nyhet? Lugn här kommer den gångna månadens mest klickade.

Missade du någon nyhet i Juni? Här är en summering över den gångna månadens mest lästa nyheter.

1. Brand på återvinningsanläggning
2. Villabrand i Odensala
3. Biljakt genom Märsta
4. Aggressiva snattare på Coop
5. Tänk på detta vid åska
6. Försvunnen person söks i Märsta
7. Ökat intresse för flygresor
8. Trafikolycka på väg 263
9. Så många är smittade av covid-19
10. Nu kan du testa dig för covid-19

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.