Fifa-turnering är det på fredag på Ungdomens husFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Detta händer på höstlovet

Denna vecka är det höstlov och det finns en hel del aktiviteter för barn och ungdomar.

Har man höstlov i Sigtuna kommun finns en hel del att göra för barn- och ungdomarna. Sigtuna Museum och biblioteket i Märsta har aktiviteter, likaså är Brobygget öppet med Höstlovssportis. Ungdomens hus har ridning, gokart och besök på Kokpunkten i Västerås på schemat.

Här hittar du samtliga aktiviteter

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.