Polis utreder detonation vid ett flerbostadshusFoto: Insändarbild
Detonation i flerbostadshus
Under natten inträffade en detonation i en port till ett bostadshus i Valsta.
Enligt uppgift till redaktionen för det sig om en detonation i ett bostadshus i Valsta vilket även bekräftas av polisen. Även Aftonbladet rapporterar om händelse. Enligt tidningen finns det skador på fastigheten men ingen person är skadad fysiskt. Polisen har med anledning av händelsen en större polisinsats och man har hållit förhör med vittnen och personer som befunnit sig vid platsen när detonationen inträffade. Polisen uppger på sin hemsida att en anmälan om allmänfarlig ödeläggelse upprättats
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.