BetongfabrikenFoto: Pressbild
AlvinxFoto: Pressbild
WEFoto: Pressbild

Dessa kan bli Årets företagare

Sigtuna kommun och Företagarna i Sigtuna kommun har utsett tre företag som kan utses till Årets företagare.

Betonfabriken, WE Träning och Hälsa och Alvinx Åkeri har nominerats till priset som Årets företagare. WE vann förra året priset som Årets inspiratör/Eldsjäl och är alltså nominerade till nytt pris i år. Alvinx är ett åker med helhetslösningar inom transport med inriktning på transport. De har bland annat tempererade transporter och lagerhållning. Junior Ikoro driver företaget.

Slutlien är den tredje nominerade Betonfabriken Coworkingkontor på Wenngarn som har ett community fr småföretagare. Företaget drivs av Anette Winersson, Carina Nordlander och Ana Jimenez. Priset delas ut 27/3 i samband med Näringslivsgalan på Clarion Hotel Arlanda.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening