Årets företagare: Jeanette Berndt, Ronny Latva och Charlotta Söör, Lenny Grahn och Tommy JohanssonFoto: Företagarna
Ludwig Askerwall och Madeleine Pettersson, kan bli Årets Unga företagareFoto: Företagarna

Dessa kan bli Årets företagare 2023

Sigtuna kommun är fylld med entreprenörsanda och framgångsrika företag. Årets Företagare-nomineringarna för 2023 är inget undantag, där tre enastående företagare har utmärkt sig med sina innovativa idéer, starka ledarskap och enastående prestationer. Bland de nominerade återfinns RC Bageri AB, Steningekompaniet AB och Laserpro, medan Årets Unga Företagare-nomineringarna har gått till Madeleine Pettersson från SidebySide AB och Ludwig Askerwall från Sigtuna Bil: Lundqvist & Askervall AB.

Årets Företagare-nomineringarna för 2023 har presenterats och tre framstående företagare har blivit uppmärksammade för sina insatser. RC Bageri AB, Steningekompaniet AB och Laserpro har alla bidragit till att berika det lokala näringslivet och samtidigt skapa en positiv inverkan på samhället.

Charlotta Söör och Ronny Latva, ägare av RC Bageri AB, har imponerat genom sin snabba tillväxt. Från ett café på Stora Gatan har de expanderat till att driva snart sex enheter på Arlanda och tre i Stockholm. Deras drivkraft är fortfarande att leverera högkvalitativa produkter och ge enastående service till sina kunder.

Tommy Johansson och Lenny Grahn från Steningekompaniet AB är ytterligare två nominerade företagare som har visat uppståndelse inom sina respektive branscher. De har framgångsrikt utvecklat sin verksamhet från en liten skala till en mångsidig verksamhet som erbjuder allt från inredning och konst till trädgårdsprodukter och julmarknader. Genom att erbjuda kompetens och minnesvärda upplevelser har de lyckats locka både nya och trogna kunder.

Jeanette Berndt, ägare av Laserpro, har gjort en personlig utvecklingsresa och skapat ett företag som erbjuder nya perspektiv inom lasergravyr. Med sin kreativa expertis, miljömedvetenhet och fokus på problemlösning erbjuder hon enastående kundservice. Jeanette har imponerat med sitt mod och sitt engagemang för att skapa ett företag som levererar i världsklass.

Årets Unga Företagare-nomineringarna har också uppmärksammats och priset kan gå till två inspirerande entreprenörer. Madeleine Pettersson från SidebySide AB har visat på mod och framgång i en mansdominerad bransch. Som VD, styrelseledamot, jägare och influencer har hon blivit en förebild för andra som vill våga satsa och göra sig hörd.

Den andra som nominerats är Ludwig Askerwall från Lundqvist & Askervall AB. Ludwig är en ung företagare som har gjort ett starkt avtryck i bilbranschen. Han startade sitt första företag redan som sextonåring och har sedan dess byggt upp en imponerande organisation med flera anställda. I sin roll som styrelseordförande och affärsutvecklare har Ludwig visat en otrolig positiv energi och drivkraft.

Denna text genererades med en textrobot

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening