Derbyseger inför kokande Vikingahallen

Skånela kammade hem en derbyseger mot Rombo inför 700 åskådare i Vikingahallen: - Det var en tajt drabbning, sa Jimmy Karlsson efteråt.

Det var en tät match där lagen följs åt målprotokollet, båda lagen turades om att leda i den första och i andra var det Rimbo i förarsätet fram till att det återstod ca 20 minuter. Då satte Skånela in en högre växel och fick träff både bakåt och framåt.

Sista tio gick Skånela från 27-26 till 33-29 som sedermera blev slutresultatet. Kaptenen Isak Nielsen satte två viktiga mål på slutet, 30 och 31-27. Därefter var saken biff.
– Vi får en del småräddningar och står bra bakåt, vi får bra dynamik i 7 mot 6, konstaterar tränare Jimmy Karlsson om slutet.

Karlsson fick fira ett derby för första gången på länge:
– Det var skönt, häftigt med publiken, vi är bra hemma, Rimbo hade bara tappat tre poäng innan de kom hit.

Mycket var bra tyckte Karlsson. Han berömde Jesper Byström och Erik Östling för deras defensiva arbete, men han menade att alla tog uppgiften på allvar och följde den matchplan man hade. Nu vilar Skånela på måndagen sedan börjar man ladda för Varberg borta:
– Det är en tuff match men vi åker ner och har allt att vinna, det är obehagligt om vi ska vara så här bra.

Målen
Ladan 8, Ganibegovic 7, Olsson 6, Rahali 4, Nielsen 3, Östling 2, Byström, Frank, Lindberg

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening