Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Derbyseger för Skånela

Skånela vann derbyt mot Tyresö med 29-23: - Det var skönt, sa en lättad Jimmy Karlsson efteråt.

En jämn match inledningsvis där Tyresö var i förarsätet och som mest ledde med 7-5. Skånela kom sen ikapp och förbi, därefter tittade man inte bakåt längre. I paus var det 13-10 som sedan växte till sjumålsledning innan Tyresö började putsa till siffrorna lite, men det hjälpte föga, Skånela hittade en växel till sista kvarten och ledde ett tag med tio bollar.

Slutresultatet skrevs till 29-23 och märstalaget är återigen på vinnarbanan efter två nederlag mot Hallby och Varberg. Jimmy Karlsson, tränare var av förklarliga skäl lättad. Han konstaterade att defensiven funkade bra, likaså Alex Holmberg i målet som fick sin första hela match.
– Alla kommer in på banan, unga killar också, det är kul när det blir så att alla får spela, vi har haft en del tajta matcher på slutet, konstaterade Karlsson.

Jimmy Karlsson blickar nu fram mot kommande matcher, främst mot Anderstorp. Han tar med sig laginsatsen men hade gärna sett att varit lite mer skärpa i avsluten:
– Nu har vi tolv poäng och tar med oss det som var bra, sen finns det så klart alltid saker man kan göra bättre.

Målen
Olsson 7, Ladan 4, Frank 6, Ganibegovic 2, Byström 2, Östling 3, Rahali 2, Sjölin, Holmberg

Bilder kommer…

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.