Emilio Lahdo svarade för fyra mål i matchenFoto: Magnus Granhagen

Delad poäng mellan Skånela och Drott

I en intensiv och spännande match på hemmaplan spelade Skånela IF oavgjort, 25-25, mot Drott inför 271 åskådare i Vikingahallen. Trots att Skånela hade en fyramålsledning i halvtid kunde de inte säkra segern i den andra halvleken, där Drott kämpade sig tillbaka och lyckades kvittera.

Skånela inledde matchen starkt och hade en ledning med fyra mål när halvtidssignalen ljöd. Den andra halvleken inleddes lovande för hemmalaget, som hade en 18-13 ledning i mål. Trots detta hade Drott en imponerande period mellan den 35:e och 43:e minuten och lyckades komma ikapp till 19-19.

Skånela tog återigen ledningen och hade en tremålsledning med knappt 11 minuter kvar av matchen. Dock kunde Drott inte bara komma ikapp utan även gå förbi när det återstod 3 minuter och 30 sekunder att spela. Båda lagen kämpade om ledningen i slutskedet av matchen. Skånela hade 25-24 med 69 sekunder kvar, men Drott kvitterade med 30 sekunder kvar. Det sista anfallet gick till Skånela, men inga ytterligare mål producerades.

Målskyttar för Skånela inkluderade Gustav Näslund med 6 mål, Anton Nilsson med 5, Emilio Lahdo med 4, David Källemyr med 3, Jesper Forslund med 3, Filip Tapper med 2, Linus Wärnmark med 1 och Kenan Omerovic med 1.

Tränaren Mattias Flodman kommenterade matchen och noterade en trög start men individuella prestationer som ledde till mål. Trots att matchen kunde kännas som en förlorad poäng, betonade han att laget kämpade genom svårigheterna och var millimeter från att vinna. Många spelare var trötta sista 20 minuterna, och Flodman såg matchen från olika perspektiv, men han ansåg att laget förtjänade poängen.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Sport Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

handbollsligan

Skånela föll trots pausledning

Sport Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening