Här uppmärksammas några av de som deltog i Ekomatligan, bland annat Hotel Kristina och Stora Coop.
Tobias Strömberg, köksmästare, med Pernilla Olsen, ägare på Hotell KristinaFoto: Pressbild

De vinner Ekomatutmaningen

Hotell Kristina och Stora Coop i Märsta vinner Ekoutmaningen 2018 för att ha det bästa ekologiska utbudet bland kommunens restauranger och butiker: - Jag är imponerad av den ambition företagen uppvisat och de konkreta förbättringar vi sett de senaste åren, säger Mathias Forsberg, Näringslivschef på Sigtuna kommun, i ett pressmeddelande.

Sigtuna kommun ger uppdrag åt Ekomatcentrum att inventera utbudet av ekologiskt i kommunens restauranger och butiker. I samband med Näringslivslunchen på torsdagen uppmärksammades ett flertal av aktörerna och vinnare utsågs.
– Ekoutmaningen är ett bra sätt för kommunen att utmana företagen att stärka sitt arbete med hållbarhet och ekologiskt tänkande, säger Mathias Forsberg, näringslivschef.

Totalt rör det sig om 40 butiker och restauranger som undersökts i år. Fler och fler börjar tänka mer ekologiskt, bland annat har Matöppet ökat sin ekologiska andel med 63 procent på bara ett år. Men det största ekologiska utbudet finns hos Stora Coop med 386 produkter 45 produkter med en hundraprocentig täckning. Ekoutmaningen anser att i sin motiveringen att Det är en ”Krav-certifierad butik med mycket höga ekologiska ambitioner.” Det finns även ett brett och pålitligt utbud av ekologiska livsmedel, butiken anses ha det bästa utbudet av kött, chark, ekologiska färdigrätter samt Fairtrademärkta produkter.

Även skyltning och hyllmärkning spelar roll och där anses Willys vara bäst med 45 av 247 inventerade produkter på hyllorna.

Hotell Kristina vinner bland restaurangerna för att ha ett positivt och träget arbete för att öka det ekologiska utbudet i sin verksamhet. Hotell Kristina anses gå i bräschen och sätter Sigtuna på kartan som en hållbar destination för besökare och boende i kommunen.

 

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.