Foto: Privat

De vill att vi flyttar från kommunen

Den borgerliga minoriteten i Sigtuna – med stöd av SD – ser gärna att vi, de äldsta kommunmedlemmarna, när vi behöver bo på särskilt boende (Säbo), flyttar ut från kommunen. Detta framgick tydligt vid ett långt sammanträde i Äldre- och omsorgsnämnden nu i slutet av mars. Det framgick också klart, att man inte följer sin egen Vision 2030 om Sigtuna som ”en bra kommun genom hela livet.”

Efter ett långt liv som Sigtuna-bor så ska vi äldre lockas att flytta till särskilda boenden (Säbo) utanför kommunen. Vi ska ”behovsprövas” och bli åsatta en slags ”Säbo-peng”, som sen följer med flyttlasset till Vallentuna, Solna, Järfälla, Uppsala, Täby eller Kungsängen, där det finns aktiebolagsdrivna Säbon som ska ta emot oss.

Varför vill de borgerliga och SD det? Jo, genom att några av oss bringas att välja privata alternativ utanför kommunen, så ska vi – är det tänkt – hjälpa de borgerliga + SD att sätta press på kommunens egna Säbon Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, så att dessa blir effektivare. Något man i och för sig redan vet hur det ska gå till via en gjord utredning. Men de borgerliga + SD har så dåligt självförtroende gällande ledningen av Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, att man ändå vill ha hjälp från oss äldre för att det ska kunna bli så.

Man frågar sig: hur kan detta vara möjligt? Många – kanske de flesta – äldre-äldre har bott i kommunen i decennier, kanske hela livet, och därmed varit med och byggt upp Säbo-resurserna i kommunen. De har också säkert sett framför sig att de ska vara odelat välkomna att bo på Säbon i sin hemkommun de sista åren, om så behövs. De kanske till och med har tagit kommunen på orden, när den säger så här: ”Sigtuna kommuns Vision 2030: Sigtuna kommun är den mest attraktiva kommunen i landet att bo, leva och verka i. Här är invånarna trygga och känner stolthet för kommunen. Vi når vår vision genom att: Vi levererar tjänster och bemötande av högsta kvalitet. Här får invånarna maximal nytta för sina skattepengar, leveransen av välfärdstjänster är en av de bästa i landet. Hos oss kommer invånaren först, alltid. En bra kommun genom hela livet.”

Lägg märke till ”genom hela livet”.

För mig är det nästan obegripligt hur de borgerliga och SD kan införa ett system där de äldsta ska lockas att flytta ut från kommunen den sista tiden av sin levnad. De har nog inte läst sin egen Vision 2030 och knappast heller frågat de 7 460 65-plussarna.

Vad borde de göra då? Jo, ha självförtroende nog att genomföra de effektiviseringar på Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen som de anser behövs. Den utredning som presenterades för Äldre- och omsorgsnämnden angav nästan i detalj hur denna effektivisering kan genomföras. Det vill säga: någon hjälp från äldre-äldre Säbo-behövande med den effektiviseringen är inte nödvändig. Dessutom: planeringen och byggandet av ett nytt, femte kommundrivet särskilt boende borde skyndsamt sättas i gång.

  • David Lundqvist (S), Ledamot i Äldre- och omsorgsnämnden

Ayla är en av oss!

Insändare Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Insändare När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.

Utbildning motverkar fattigdom

Insändare På temat fattigdom i insändare för ett par veckor sedan, vill jag gärna spinna vidare. Vi socialdemokrater tror att utbildning motverkar fattigdom.

Återkalla inte människors trygghet, säg nej till regeringens förslag!

Insändare Regeringens förslag om att kunna återkalla permanenta uppehållstillstånd är ett allvarligt steg i fel riktning. Det skapar otrygghet, splittrar samhällen och riskerar att slå hårt mot människor som redan i dag är en självklar del av vårt gemensamma Sverige. Därför bör styret i Sigtuna kommun säga nej till detta även om det innebär att gå emot sina egna partikamrater på nationell nivå.

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Insändare I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Livsfarligt övergångsställe!

Insändare Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.

15 000 i bostadskön i Sigtuna kommun

Insändare Det står över 15 000 personer i bostadskön i Sigtuna kommun. Samtidigt finns det ett hundratal lediga lägenheter hos SigtunaHem – hyresrätter samt bostadsrätter som är för dyra för de flesta.

Tillsammans stoppar vi mäns våld mot kvinnor

Insändare Idag uppmärksammar vi Orange Day, den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. En dag där vi tillsammans tar ställning mot mäns våld mot kvinnor, som drabbar kvinnor dagligen. I vår kommun, i vårt land och i hela världen.