David Rindar startar cykelverkstad med sin fru LauraFoto: Insändarbild

David startar cykelverkstad på Norrbacka

En ny cykelverkstad har öppnat upp i Märsta, Det är David Rindar som tillsammans med sin fru Laura startat eget på Norrbacka.

David Rindar och has fru Laura har bestämt sig för att starta ett lag en cykelverkstad på Norrbackavägen. David berättar att cykeln är en viktig del av hans liv de senaste 15 åren, han har åkt runt i hela landet och varit mekaniker åt elitlag.
– Det finns inga kurser att gå för att bli cykelmekaniker. Man måste lära sig själv. Tiden med elitlagen gjorde mig väldigt stor nytta och på fritiden bygger jag egna cyklar, och har så gjort de senaste tio åren. Samt inte haft ett enda arbete utöver cykelmekaniker sedan dess, berättar David.

David säger att om man vill ha en pålitlig cykelverkstad så ska man kontakta honom, han erbjuder kvalitativa och prisvärda tjänster som passar alla behov. Han satsar även på telefontid dygnet runt och har öppet alla dagar i veckan.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.