Det var inte skottat i Hällsbo där Lilla S:t Per ligger med ett hundratal elever. Foto: Daniel Iskander

Därför var det fortfarande oplogat: Gick knappt att lämna barnen

Det rådde fortsatt snökaos under morgonen trots att det slutat snöa under söndagseftermiddagen: - Det gick knappt att lämna barnen på skolan, säger en förälder till märsta.nu

Kommunen hade fullt upp med att ploga gator och vägar under söndagen. De större vägarna som prioriterades var plogade. Men plogbilarna hann inte med allt. Utanför Lilla S:t Per i Hällsbo var det stundtals kaotiska och trafikfarliga scener som utspelade sig. Det var totalt oplogat och bilar stod överallt:
– Jag fick kliva ut ur bilen och dirigera trafiken, säger en förälder som märsta.nu varit i kontakt med.

Föräldrar fick sedan traska de ca 400 metrarna till skolgården för att lämna av sina barn i knähög snö.
– Detta är skandal, varför har dom inte ordnat upp det under natten, jag förstår att det snöat mycket men det finns ju tid att ordna upp en skola och en skolgård, det borde prioriteras, dundrar föräldern.

Sigtuna kommun meddelar i en lägesrapport att man avser få bort snön från 24 timmar efter att det slutat snöa. Under måndagen kommer man att lasta snöhögar främst utmed huvudgator, busshållplatser och korsningar. Även en riktad insats vid Märsta station ska genomföras. Löpande kommer det att sandas. Sigtuna kommuns prioritering är först och främst bussgator, huvudgator, gång- och cykelvägar. Dessa ska vara röjda inom sex timmar. Övriga gator och cykelvägar ska vara röjda inom 24 timmar. Man kan felanmäla till kommunen om snöröjning. Notera även att i många fall kan det vara fastighetsägarens uppgift att stå för snöröjning.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening