Flera av länets kommuner hat infört fyrverkeriförbud men i Sigtuna är det ok, dock måste man vara en mil från Arlanda.
Sveriges Radio rapporterar om att flera av länets kommuner infört fyrverkeriförbud, bland annat Upplands Väsby. – Fyrverkerier är festliga när de används rätt, men används de fel kan de leda till skada”, säger kommunalrådet i Upplands Väsby, Oskar Weinmar (M), enligt SR.
I Sigtuna finns inga restriktioner gällande fyrverkerier utöver det som föreskrivs i lagen. Sigtuna har utrett frågan och landat i att det är för stor inskränkning i den enskildes frihet att ändra i de lokala ordningsföreskrifterna för den saken. Dock råder fyrverkeriförbud inom en mils radie kring Arlanda vilket gör att delar av Märsta, Husby, Trosta och Odensala omfattas.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.
Nyheter Trots flera anmälningar som kopplade en lokal uppfödare till 36 övergivna raskatter i Märsta, valde Länsstyrelsen i Stockholm att inte göra någon polisanmälan – i strid med djurskyddslagen, rapporterar Kalla fakta.
Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.