Har du undrat varför klockan alltid är 12 på pendeln? Här kommer svaret.
Klockan på pendeln lever sitt egna liv och är alltid 12 oavsett om det är tidig morgon eller sen kväll. Anledningen är nämligen ett tekniskt fel rapporterar Stockholm Direkt.
De sista vagnarna togs de sista vagnarna av en ny tågmodell i bruk och de har haft ett garantifel som gjort att informationen inte har uppdaterats via GPS-nät som skickar aktuella tider till pendeltågen skriver enligt Stockholm Direkt. – Man har hittat det tekniska felet som vi jobbar på att lösa, men innan vi monterar om 129 vagnar genomför vi tester så att allt ska fungera stabilt, säger Claes Nyberg, pressansvarig för MTR som kör pendeltågen, till tidningen.
Innan sommaren hoppas man ha åtgärdat felet och tills dess får resenärer ha koll på tiden på annat sätt.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.