Har du undrat varför klockan alltid är 12 på pendeln? Här kommer svaret.
Klockan på pendeln lever sitt egna liv och är alltid 12 oavsett om det är tidig morgon eller sen kväll. Anledningen är nämligen ett tekniskt fel rapporterar Stockholm Direkt.
De sista vagnarna togs de sista vagnarna av en ny tågmodell i bruk och de har haft ett garantifel som gjort att informationen inte har uppdaterats via GPS-nät som skickar aktuella tider till pendeltågen skriver enligt Stockholm Direkt. – Man har hittat det tekniska felet som vi jobbar på att lösa, men innan vi monterar om 129 vagnar genomför vi tester så att allt ska fungera stabilt, säger Claes Nyberg, pressansvarig för MTR som kör pendeltågen, till tidningen.
Innan sommaren hoppas man ha åtgärdat felet och tills dess får resenärer ha koll på tiden på annat sätt.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.