Har du undrat varför klockan alltid är 12 på pendeln? Här kommer svaret.
Klockan på pendeln lever sitt egna liv och är alltid 12 oavsett om det är tidig morgon eller sen kväll. Anledningen är nämligen ett tekniskt fel rapporterar Stockholm Direkt.
De sista vagnarna togs de sista vagnarna av en ny tågmodell i bruk och de har haft ett garantifel som gjort att informationen inte har uppdaterats via GPS-nät som skickar aktuella tider till pendeltågen skriver enligt Stockholm Direkt. – Man har hittat det tekniska felet som vi jobbar på att lösa, men innan vi monterar om 129 vagnar genomför vi tester så att allt ska fungera stabilt, säger Claes Nyberg, pressansvarig för MTR som kör pendeltågen, till tidningen.
Innan sommaren hoppas man ha åtgärdat felet och tills dess får resenärer ha koll på tiden på annat sätt.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.