På den här platsen har bilar stått i flera års tid.Foto: InsändarbildSkyltar sattes upp och bilar lappades.Foto: Insändarbild
Därför lappades bilarna på Steningehöjden
Under kort tid förra veckan sattes det upp skyltar på en grusplan i Steningehöjden där boende parkerat under fem års tid: - Helt plötsligt hade ett 40-tal bilar fått fem p-böter var utan förvarning att det skulle börja ta betalt för parkeringen, berättar en boende i området.
Den aktuella grusplanen vid Flottviksvägen i Steningehöjden har fungerat som parkering för boende i området under en tid. Men helt plötsligt dök det upp parkeringsvillkor och bilar som stod där lappades över natten.
Många trodde att det var kommunen som lappade men så var inte fallet. Varken kommunen eller SigtunaHem äger den aktuella markbiten, inte heller Peab som har mark i området. Istället är det ett företag i Uppsala som äger marken och gett Q-park i tillstånd att sköta parkeringen på platsen. – Alla är utfärdade klockan 12 på natten, vissa inom loppet av 24 timmar, berättar en som bor i området.
Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.
Nyheter Långtidsarbetslösheten i Sigtuna kommun har stigit och ligger nu på den högsta nivån sedan november 2022. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Nyheter Arbetet med att rusta upp Stora gatan i Sigtuna stad fortsätter den 16 mars. Den nya etappen med stensättning beräknas pågå fram till sommarsemestrarna.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Landshövdingen Cecilia Skingsley besökte förra veckan Sigtuna kommun där hon träffade kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) och kommundirektör Daniel Lindqvist.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.