Sigtuna kommun skulle ha infört avgifter till laddstationerna i måndags men betalningssystemet togs inte i drift.
Turerna går vidare med avgifter på laddningsstationer för elbilar. Sigtuna kommun har aviserat avgifter i flera månader och även gått ut med skarpa datum för när avgifter ska tas ut och en prisbild. Det senaste datumet var i måndags, men redan på måndagsmorgonen nåddes märsta.nu av information om att det fortfarande var gratis att ladda. – Vi hade en överenskommelse med vår leverantör om att betalningssystemet för laddstolparna skulle vara i drift den 10/10. Som vi alla blivit varse har de inte kunnat leverera vad de utlovat. Det nya budet vi fått från leverantören är att det ska komma igång under måndagen 17/10, meddelar Sigtuna kommuns pressansvarige Anna Jernberg Carlsson.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.