Willys informerar om de tomma hyllornaFoto: märsta.nu

Därför är hyllorna tomma på Willys

Hyllorna på Willys gapar tomma. Ett problem inte bara i Märstabutiken utan i stora delar av Stockholm/Mälardalen.

Axfoodbutikerna Willys och Hemköp har problem med leveransproblem till sina butiker. Det automatiserade lagret i Bålsta är orsaken rapporterar Expressen.
– Det är ytterst olyckligt när det blir så här men jag vet också att man jobbar dygnet runt med att komma ikapp med de leveranser som det har varit utmaningar med, säger Axfoods presschef Magnus Törnblom till Expressen.

Över 200 butiker uppges vara påverkade av störningarna och man vet inte när problemet ska vara löst. Dock rör det sig inte om mejeri, frukt och grönt, kylt, fryst eller bröd. Utan det är torrvaror och konserver.

När märsta.nu besöker Willys i Märsta är det tomt i många hyllor, konserver, chips, nötter och diverse annat. Axfood har vidtagit en rad åtgärder enligt Expressen.
– Det har varit vissa butiker som har haft större leveransproblem än andra där det kan vara så att en del leveranser har uteblivit, andra har kommit för sent. Men det går ut varor, så vår förhoppning är att vi inom de närmsta dagarna ska ha jobbat ikapp det här, uppger Törnblom för tidningen.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.