Foto: Bo Gyllander Knivsta kommun

Daniel Lindqvist blir ny kommundirektör i Sigtuna

Sigtuna kommun har anställt Daniel Lindqvist som ny kommundirektör. Beslutet fattades under kommunstyrelsens möte den 9 december.

Sigtuna kommun har anställt Daniel Lindqvist som ny kommundirektör. Beslutet fattades under kommunstyrelsens möte den 9 december.

Daniel Lindqvist har varit kommundirektör i Knivsta sedan januari 2020 och har tidigare haft ett nära samarbete med Sigtuna kommun genom arbetet i Arlandaregionen. Han beskriver Sigtuna som en spännande kommun och ser fram emot att bidra till dess utveckling.

Vice ordförande i kommunstyrelsen, Mattias Askerson (M), är glad över över rekryteringen och ser fram emot att tillsammans med Lindqvist arbeta för att göra Sigtuna till en av Sveriges bästa kommuner att bo och verka i.

Lindqvist har tidigare haft flera ledande roller, bland annat i Ekerö kommun som biträdande och tillförordnad kommundirektör, samt arbetat för Stockholmsregionens Europakommitté i både Stockholm och Bryssel.

Tills Lindqvist tillträder är Marie Lundqvist tillförordnad kommundirektör i Sigtuna.

22,7 miljoner kronor till förskolor i kommunen

Politik Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.

Nio polisaspiranter till lokalpolisområdet

Nyheter Den 20 januari påbörjar 190 polisaspiranter sin sex månader långa praktik hos polisen i Region Stockholm. Av dessa placeras nio aspiranter i Lokalpolisområde Sollentuna, som omfattar kommunerna Sigtuna, Upplands Väsby och Sollentuna.

Få strömavbrott i Sigtuna – stora skillnader i landet

Nyheter Strömavbrott är ovanliga i Sverige, men de kan skapa stora problem när de inträffar. Statistik från Energimarknadsinspektionen för 2023 visar att hushållen i Sverige i snitt drabbades av 1,4 strömavbrott under året, med totalt 88 minuter utan ström per hushåll.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening