Skånela IF vann till slut helas USM. Foto: Insändarbild/Skånela IF
Damjuniorerna vann USM
Skånelas damjuniorer svarade för en bragd då man på söndagen vann både semifinal och final i USM: - Vi var inte favoriter när vi kom hit men vi är ett jävla lag som krigar. Vi ger aldrig upp oavsett om vi ligger under eller leder. Detta är verkligen en lagprestation, säger tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg till svenskhandboll.se
Skånelas damjuniorer har två av landets hetaste talanger i målvakten Gracia Zomi Axelsson och Kristin Thorleifsdottir framåt. De båda var en strakt bidragande orsak till att Skånela på söndagen besegrade Nacka i semi och därefter Tumba i finalen. Givetvis fick Skånela med både Zomi Axelsson och Thorleifsdottir i turneringens All star team. – Kristin får ta en hel del ansvar men en mer lagspelare hittar du inte. Hon pushar dem yngre och hjälper dem så tillsammans blir vi starka. Det är också speciellt för tjejerna att få avsluta säsongen med ett guld. Det är sista gången för många av dessa i USM sammanhang och det går inte att få ett bättre slut, säger tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg till svenskhandboll.se
Skånelas start som gav 3-0 visade sig bli tungan på vågen då lagen sedan följdes åt hela matchen, i paus var det 10-0 och till slut 17-16 till märstalaget. Under 3-4 minuters spel räddade Axelsson Zomi allt vilket gav Skånela chans öka på. När Tumba sedan inte kommer ikapp är saken biff.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.
Fotboll Rosersbergs IK besegrade Enköping United med 4–2 i säsongens näst sista omgång. Segern innebär att Rosersberg fortfarande har chans att vinna serien inför avslutningen nästa helg.
Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Handboll Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.