Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Damerna inledde med seger

Skånela låg under större delen av första halvlek mot OV Helsingborg men kom ikapp just före paus och i andra var det bara ett lag på banan. Slutresultatet skrevs till 23-19 men Skånela hade saken under kontroll i andra även om det som närmast var 15-14, därefter ryckte märstalaget till 20-15 och saken var biff. Dock släppte man på slutet till lite för många mål och OV vann sista fem minuterna med 4-2.

Tränare Fredrik ”Chippen” Söderberg var nöjd med segern, särskilt med tanke på förutsättningarna där Skånela kom in med två spelare borta och fick även Soifa Eriksson skadad under matchen.
– Vi var tunna på 9-meter, vi går runt på 3 9:or så det var strongt av oss att slå OV, säger ”Chippen” efter matchen.

Skånela har två matcher bagaget denna vecka och gått segrande ur båda (besegrade även Tyresö i tisdags med 24-22). Framför allt var det försvarsspelet och målvaktsspelet som fungerade bra, enligt ”Chippen”:
– Lollo i målet och systrarna Küller var bra, men överlag en fantastiskt genomförd match, det var en riktigt skön seger.

Något som ni kan göra bättre?
– Alltid detaljer att slipa på, de får lite kontringar med sig, det skulle vi vilja ta bort, fram för allt i första. Vi ska slipa på detaljerna, men kanske beror det även på ord idag, det fanns inte så många att byta med.

Målen
Andersson 6, Norrman 5, C.Küller 4, Wislander 3, Vinelund 2, Persson 2, F.Küller 1

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening