Cyklister runt om i kommunen på söndag 13/5 då SMACK-Rundan gårFoto: SMACK

Dags för SMACK-Rundan på söndag

Nu på söndag är det dags för SMACK-Rundan som går i kommunen: - Vi har som tidigare år olika distanser att välja på allt från 40km till 120km, berättar Stefan Lagerqvist på SMACK.

SMACK arrangerar årliga SMACK-Rundan som är öppen både för cyklister klubb och andra som cyklar privat. Det finns en långrunda på 120 km, mellanrunda på 70 och kortrundan på 40. Räkna med fullt med cyklister runt om i kommunen.

Start och mål sker vid Pinbackshallens parkering. Första start är klockan 9 på morgonen. Anmälningen stängde 6:e maj men man kan efteranmäla dock mot en förhöjd avgift samt anmäla sig direkt på plats. Det gäller dock att komma i tid så man hinner hämta ut sin nummerlapp.

Det långa loppet går österut från Märsta upp mot Johannesberg, därefter västerut mot Krusenberg, Granby och slutligen in mot mål i Märsta. Mellanrundan till Johannesberg och via Odensla till Märsta. Korta rundan går från Märsta till Pilsbo, via Bärmö och sedan in mot Märsta. Det finns även en 20 km-runda som går från Märsta runt Husby och Odensala.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening