Tillberga ligger i VästeråsFoto: Kriminalvården

Dags för fritidsledaren att avtjäna sitt straff

Den sexbrottsdömde fritidsledaren ska avtjäna sitt fängelsestraff på 2,8 år. Han har av Kriminalvården placerats i Tillberga, Västerås.

I mars fastställde Svea hovrätt domen för fritidsledaren grovt barnpornografibrott,, kränkande fotografering och sexuellt ofredande. Han ska avtjäna 2,8 års fängelse och nu har Kriminalvården beslutat att han ska inställa sig vid Tillberga i Västerås 12:e augusti. Om han inte dyker upp så blir han efterlyst.

Tillberga är en anställt av säkerhetsklass 3, den lägsta graden, en öppen anstalt. Den uppfyller kraven av övervakning och kontroll och har en verksamhet som riktar sig till sexualbrottsdömda. Kriminalvården skriver i beslutet om inställelse att risken för fortsatt brottslighet eller återfall är liten, därav tillgodoser man önskemål om placering i Tillberga. Kort efter att fritidsledaren släpptes ur häktet och innan rättegången i tingsrätten valde han att flytta från kommunen och även byta namn.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening