Foto: Magnus Granhagen

Dags för den populära motorträffen igen

En av årets mest efterlängtade händelser för motorentusiaster närmar sig. Nu på onsdag den 21 juni kommer Steninge Motorträff äga rum vid den historiska Stenladan i Steninge. Detta populära evenemang, initierat av Magnus "Bingo" Granhagen i samarbete med Thomas Hulldin på Steninge Bruk, har snabbt etablerat sig som en av regionens mest spännande motorträffar.

Den 21 juni är det dags för ännu en spännande upplaga av Steninge Motorträff, som kommer bjuda på en imponerande samling fordon, inklusive veteranbilar, unika bilar, EPA och MC-mopeder. Evenemanget välkomnar motorfans i alla åldrar och ger dem möjligheten att ställa ut sina egna bilar. Under kvällen kommer restaurangen i parken även erbjuda enklare förtäring för besökarna att njuta av.

Magnus Granhagen, initiativtagaren till träffen, berättar att målet för sommaren är att arrangera minst fem träffar. ”Jag fixar denna träff för att jag tycker att det är en kul grej att ha på hemmaplan”, säger han entusiastiskt. ”Det är ett uppskattat evenemang enligt de personer jag har pratat med.”

Steninge Motorträff har blivit ett populärt inslag i Steninges evenemangskalender och lockar besökare från när och fjärran. Med en imponerande samling fordon och en atmosfär av gemenskap och motorpassion, är detta ett evenemang som inte får missas för motorälskare i Steninge och dess omgivningar.

Så se till att markera den 21 juni i kalendern och gör dig redo för en dag full av spännande motorupplevelser vid Stenladan i Steninge. Det kommer garanterat bli en minnesvärd träff för alla entusiaster!

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening