Cykelrensning på Märsta station

Sigtuna kommun kommer under december att ta bort cyklar som stått vid Märsta station en längre tid.

Övergivna cyklar ska plockas bort från Märsta station. Arbetet startar i december och man märker upp cyklar som man tror saknar ägare. Efter 14 dagar kommer märkta cyklar som ingen plockat upp att flyttas till Östra Bangatan där kommunen har en uppställningsplats.
– Vi gör den här åtgärden för att mängden vad det verkar övergivna cyklar nu är många. Förutom att det är svårare att hitta plats att ställa sin cykel försvårar de städningsarbetet och det kommande snöröjnings- och halkbekämpningsarbetet, säger Lena Millqvist, arbetsledare för trafikdrift, Sigtuna kommun, i ett uttalande

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.