Foto: Cramo

Cramo öppnar upp flaggskeppsbutik

Cramo öppnar upp en flaggskeppsbutik på 7500 kvadratmeter i Arlandastad.

Den nya anläggningen kommer ha ett liftcentra, ny butik, service och verkstad samt utbildningar via Cramoskolan
– Det faktum att vi har en ägare i Boels Rental som investerar långsiktigt i att fortsätta utveckla Cramo har vi haft stora möjlighet att investera i vår maskinflotta under 2021. Vi har nu en liftflotta på över 6 000 liftar i Sverige för att kunna serva våra kunder och vi kommer att fortsätta att expandera och föryngra vår liftpark de nästkommande åren. Våra kunder efterfrågar maskiner med högre krav på bland annat lyftkapacitet men främst miljö och vi investerar mycket inom elektrifiering i linje med vårt Eco Choice sortimentet, uppger Anders Jatéus, Gruppchef Lift & Anläggning på Cramo AB

Cramo ser en ökad efterfrågan på elektrifierade liftar, ett område som man redan sen innan har stort utbud av. Nya anläggningen i Arlandastad är fokuserad på liftar och öppnad i januari i år.
– Med etableringen av en ny flaggskeppsanläggning i Arlandastad vill vi erbjuda alla kunder framåtsträvande service och ett attraktivt utbud av liftar, anläggnings och byggmaskiner samt kringtjänster. Med en välfylld butik vill vi också förenkla för våra lokala kunder och se till de alltid har rätt redskap vid rätt tidpunkt, säger Kalle Bohlin, Depåchef på Cramo AB.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening