Foto: Cramo

Cramo öppnar upp flaggskeppsbutik

Cramo öppnar upp en flaggskeppsbutik på 7500 kvadratmeter i Arlandastad.

Den nya anläggningen kommer ha ett liftcentra, ny butik, service och verkstad samt utbildningar via Cramoskolan
– Det faktum att vi har en ägare i Boels Rental som investerar långsiktigt i att fortsätta utveckla Cramo har vi haft stora möjlighet att investera i vår maskinflotta under 2021. Vi har nu en liftflotta på över 6 000 liftar i Sverige för att kunna serva våra kunder och vi kommer att fortsätta att expandera och föryngra vår liftpark de nästkommande åren. Våra kunder efterfrågar maskiner med högre krav på bland annat lyftkapacitet men främst miljö och vi investerar mycket inom elektrifiering i linje med vårt Eco Choice sortimentet, uppger Anders Jatéus, Gruppchef Lift & Anläggning på Cramo AB

Cramo ser en ökad efterfrågan på elektrifierade liftar, ett område som man redan sen innan har stort utbud av. Nya anläggningen i Arlandastad är fokuserad på liftar och öppnad i januari i år.
– Med etableringen av en ny flaggskeppsanläggning i Arlandastad vill vi erbjuda alla kunder framåtsträvande service och ett attraktivt utbud av liftar, anläggnings och byggmaskiner samt kringtjänster. Med en välfylld butik vill vi också förenkla för våra lokala kunder och se till de alltid har rätt redskap vid rätt tidpunkt, säger Kalle Bohlin, Depåchef på Cramo AB.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.