Björn Eriksson, hälso- och sjukvårdsdirektörFoto: Anna Molander/Region Stockholm

Covidsjuka på sjukhus minskar i regionen

Sedan i december har antalet covidsjuka som vårdas på sjukhus halverats.

Under onsdagen höll Region Stockholm en pressträff för att kommentera situationen kring covid-19 i länet. 350 personer vårdas på sjukhus varav 50 är inskrivna på intensiven. Båda dessa är minskningar, antalet patienter i behov av sjukvård har halverats sedan i december enligt SVT Stockholm:
– Vi är fortfarande inne i en mycket allvarlig situation, alla sjukhus har fortfarande ett förhöjt beredskapsläge och hela sjukvården i Region Stockholm är beredda på att nedgången kan bytas mot en uppgång i sjukvårdsbehovet, säger Björn Eriksson, hälso- och sjukvårdsdirektör till SVT.

42 000 personer i länet har fått sin första dos vaccin, 7100 har både fått dos ett och två. 85 500 vaccindoser har skickats ut till de olika vaccinationscentralerna som finns. Inom kort väntas man gå ut med information om när personer över 70 år kan vaccinera sig. De närmaste dagarna kommer de flesta på särskilda boenden som vill ha vaccin att ha vaccinerats. På torsdag efter lunch släppa lokala siffror för Sigtuna kommun gällande antalet vaccinerade och antalet bekräftade fall.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening