I Sigtuna kommun registrerades 54 nya sjukdomsfall med covid-19 enligt FHM.
Covid-19-fallen fortsätter upp för tredje veckan i följd i kommunen. Dock rör det sig för det mesta om milda symtom och det finns ingen större risk för allvarlig sjukdom enligt myndigheterna om man genomgått infektion eller har vaccinering. – Vi har en ökande samhällsspridning av covid-19 vilket innebär att det kan bli fler sjukhusinläggningar och även fler som avlider med covid-19. Nivåerna vi ser nu ligger högre än förra sommaren, men vi är inte i samma läge som i vintras när omikron spreds första gången, säger Anneli Carlander, enhetschef på Folkhälsomyndigheten.
I Region Stockholm rör det sig om totalt cirka 1500 fall för vecka 28. Det är hög beläggning på akutmottagningar och vårdavdelningar vilket beror på att många inom sjukvården har frånvaro på grund av covid-19-smitta. FHM uppger vidare att det är flera regioner som bekräftar ökad smittspridning inom äldreomsorgen vilket man ser allvarligt på. – Det är viktigt att följa de rutiner som ska finnas på plats för att minska smittrisken för äldre och sköra. Det är också viktigt för alla över 65 år att ta de påfyllnadsdoser med vaccin som erbjuds, uppger Anneli Carlander, enhetschef på FHM.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.