Foto: Karolinska sjukhuset/Carin Tellström

Covidfallen fortsätter öka bland länsborna

Mellan 20-26 juli har över 1100 stockholmare smittats av covid-19 i de 26 kommunerna. En markant ökning.

Det har skett en markant ökning av covid-19-fall under förra veckan till och med måndagen. 1126 stockholmare har provtagits med covid-19 och 34 uppges vara i behov av sjukvård enligt Region Stockholm. Ingen har dock rapporterats avliden. Vecka 29 visar på 1014 fall på Regionnivå, kommunala siffror kommer under torsdagen.

Det är en ökning i Region Stockholm för femte veckan i rad, dock har Sigtuna kommun ingen större ökning utan antalet smittade ligger mellan 6-10 den senaste månaden.
– Var och en av oss har möjlighet – och ansvar – att bidra till att smittspridningen åter minskar. Det kan du göra genom att vaccinera dig, säger Maria Rotzén Östlund, smittskyddsläkare i Region Stockholm.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening