Covid-19-fallen fortsätter ner

Antalet konstaterade fall av covid-19 fortsätter sjunka i kommunen.

Sedan toppen vecka 12-13 i kommunen med 240-250 fall per vecka har antalet konstaterat smittade med covid-19 minskat. För vecka 18 var antalet fall nere på 109 enligt FHM. Det är tredje veckan i följd som fallen minskar. Totalt under pandemin har 4333 kommuninvånare konstaterats smittade med covid-19, vilket motsvarar cirka 8 procent av kommuninvånarna. Per 10 000 invånare är det 875 fall. I hela Region Stockholm var det 7635 fall för vecka 18. Närliggande Region Uppsala ligger på 1200 fall.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening