Coronafallen sjönk förra veckan

Efter den senaste månadens ökning av antalet coronafall rapporterar nu FHM en minskning i kommunen från 36 till 24 fall senaste veckan.

Vecka 31 började antalet fall av covid-19 att öka, det höll i sig till och med 35 då en minskning noterats. Vecka 34 noterades 36 fall i kommunen, den senaste veckan, 35, var det en minskning med tolv fall till 24. Totalt under pandemin har nu 4792 kommuninvånare konstaterats smittade, det motsvarar 9,67 procent av befolkningen. Antalet avlidna med covid-19 är forfarande 111 i kommunen.

I Region Stockholm är antalet fall fortsatt kring 2000 personer, vecka 35 var det en ökning med cirka 100 stockholmare till 2083. En stockholmare har avlidit den gångna veckan med covid-19, det är ett av få dödsfall de senaste månaderna. Totalt i regionen har 4369 stockholmare avlidit med covid-19.

De flesta som avlider med covid-19 har varit över 85 år enligt Socialstyrelsen. Risk för svår covid finns för multisjuka och dödsfallen kopplas till personer med hjärt-kärlsjukdomar, högt blodtryck, diabetes eller lungsjukdom. Högt BMI har också kopplats till risk för svår covid.

 

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.