Coronafallen på regionsnivå fortsätter sjunka kraftigt och det rapporterades in bara 168 fall mellan 18-21 juni.
Mycket tyder på att antalet fall i kommunen kommer att vara rekordlågt när FHM släpper siffrorna på torsdag eftermiddag. Mellan 18-21 juni hade bara 168 fall rapporterats in i hela Region Stockholm, det vill säga 26 kommuner. Ett 70 tal patienter är i behov av sjukvård med anledning av covid-19. – Det är viktigt att du fortsätter att hålla de fem grundläggande råden samt att du vaccinerar dig med båda doserna så snart du får möjlighet, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.