Foto: Pressbild

Cornelia lämnar Skånelas ungdomsverksamhet för A-lagsspel i Strands

Cornelia Eliasson som gått på Arlandagymnasiet och spelar i Skånela lämnar Märsta för att spela i Strands.

Skånelas marknadschef Robert packade väskan och begav sig till Strand för att bli tränare. Han tar med sig Cornelia Eliasson till Hudiksvall. Cornelia som är 17 år spelar i Skånela och studerar på Arlandagymnasiet. Det sista årets studier ska hon genomföra på Bromansgymnasiet i Hudiksvall.
– Ja, så är det. Jag har lärt mig mycket under det gångna året men när inte riktigt den sociala biten fungerade känns det naturligt för mig att flytta hem, säger Cornelia Eliasson.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.